02 Lis

PIELGRZYMKA

Biuro Turystyczno Pielgrzymkowe FRATER Adam Zielinski

PIELGRZYMKA  ŚLADAMI ŚW. MATKI TERESY I ŚW. PAWŁA

MACEDONIA – GRECJA:  4-15 LIPCA 2020

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników i wyjazd z Cholewianej Góry we wczesnych godzinach porannych. Przejazd przez Słowację, Węgry. Obiadokolacja i nocleg na terenie Serbii.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Skopje. Przejazd do centrum miasta i zwiedzanie z przewodnikiem stolicy kraju: forteca Kale, Stara Carsija – dawny turecki bazar położony u stóp wzgórza z twierdzą Kale, to orientalna w charakterze plątanina uliczek z warsztatami, meczetami i łaźniami oraz zabytkowymi zajazdami, Cerkiew Św. Spasa z XVII, kamienny most z XV w, Dom Pamięci św. Matki Teresy – Albanki urodzonej w Skopje, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości, nowa część miasta ze słynnymi monumentalnymi pomnikami m.in. Aleksandra i Filipa Macedońskiego oraz Pomnik Matki. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd przez Park Narodowy Mavrovo, malowniczą trasą pomiędzy dwoma jeziorami: Mavrovo i Debar w otoczeniu górskich szczytów Szar Planiny oraz masywu Korab. Po drodze postoje panoramiczne i zwiedzanie jednego z klasztorów prawosławnych (Sv. Jovan Bigorski). Następnie przejazd do słynnej wsi Vevčani – niegdyś samozwańcza republika, gdzie znajdują się przepięknie wodospady. Przejazd przez malowniczo położoną nad Jeziorem Ochrydzkim miejscowość Struga, obok której znajduje się Kališta – zespół cerkwi i kaplic, wykutych w skałach nad samym brzegiem jeziora. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Ochrydy lub okolic.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Zwiedzanie Ochrydy, miasta wpisanego na listę UNESCO, malowniczo położonego nad Jeziorem Ochrydzkim. Podczas spaceru zobaczymy m.in. antyczny teatr, wczesnochrześcijański kościół św. Sofii – jeden z najważniejszych zabytków Macedonii, cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z cennymi freskami oraz wzgórze Plaosnik. Zwiedzanie zakończymy „Pozdrowieniami z Ochrydu”, widokiem niewielkiej cerkwi św. Jovana Kaneo, usytuowanej na wysokim klifie ponad wodami jeziora. Czas wolny. Przejazd do  monastyru Św. Nauma. Zwiedzimy prehistoryczną osadę na wodzie w Zatoce Kości. Monastyr św. Nauma to mistyczne miejsce, gdzie według legendy przykładając ucho do grobowca można usłyszeć bicie serca świętego. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do Bitoli, dawnego greckiego miasta Heraclaea Lincaestis (fragmenty świątyń, mozaiki). Główną ulicą, Szirok Sokak, przejdziemy do placu z pomnikiem Filipa II Macedońskiego z wieżą zegarową i meczetami z XVI w. (Evi i  Isak). Odwiedzimy również cerkiew św. Dimitrja z rzeźbionym w drewnie ikonostasem. Przejazd do Salonik. Zobaczymy Bazyliki św. Demetriusza – patrona miasta, a także Agia Sofia – jeden z najcenniejszych zabytków miasta, świątynię wybudowaną na wzór kościoła Mądrości Bożej z Konstantynopola. Ponadto obejrzymy rotundę, łuk Galeriusza – jeden z bardziej charakterystycznych zabytków Salonik, powstały około 305 roku, mający upamiętniać zwycięstwo Galeriusza nad Persami w 297 roku. Obiadokolacja i nocleg w Salonikach lub okolicy.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Amfipolis – kolonii ateńskiej z V w. p.n.e. Podróżował tędy św. Paweł podczas swojej podróży do Thesalonik. Atrakcję turystyczną stanowi monumentalny lew, który pochodzi z nagrobka jednego z dowódców armii Aleksandra Wielkiego. Przejazd do Filippi – ważnego miasta na szlaku podróży św. Pawła, gdyż od tego miejsca, rozpoczął Święty swoją działalność misyjną w Europie. Zobaczymy ruiny biblioteki agory, teatru, murów miejskich oraz Bazylik z początku naszej ery. Tutaj, nad rzeczką Angista, św. Paweł ochrzcił pierwszego Europejczyka – Lidię. Msza św. Przejazd do Kavalli. Zwiedzimy miasto portowe, gdzie św. Paweł postawił pierwsze kroki na kontynencie europejskim. Zobaczymy port, pomnik św. Pawła, twierdzę turecką, akwedukt Sulejmana. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Przejazd do Werii – starożytnej Berei – zwiedzanie bizantyjskich świątyń. Zobaczymy pomnik św. Pawła. Doliną Tembi udamy się do Kalambaki. Znajduje się tu zespół zbudowanych w XIV w. klasztorów w Tesalii po wschodniej stronie Gór Pindos. Z dna doliny wyrastają pionowe potężne wieże skalne na wysokość do 650 m n.p.m., do których kiedyś można się było dostać jedynie za pomocą lin-siatek. Zwiedzimy dwa z sześciu czynnych, prawosławnych, średniowiecznych „wiszących klasztorów” klasztor męski – Wielkiego Meteora założony w 1336 roku przez św. Atanazego z pięknymi freskami i ikonostasem oraz klasztor żeński Agios Stefanos, założony w XIV wieku. Wizyta w pracowni tradycyjnego wyrobu ikon, gdzie poznamy proces ich powstawania. Możliwość zakupu ikon, jak i innych pamiątek greckich. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8

Śniadanie. Przejazd do Delf, które uważane były przez starożytnych Greków za środek ziemi. Zobaczymy centrum kultu Apolla w Adytonie – mieście, w którym Pytie przepowiadały przyszłość. W muzeum podziwiać będziemy bezcenne dzieła świata antycznego. Przejazd do pobliskiego Ossios Loukas. Nawiedzimy jeden z najwspanialszych zabytków średniowiecznej Grecji – klasztor św. Łukasza z pięknymi bizantyjskimi mozaikami z XI w. Chociaż na zewnątrz klasztor wygląda dosyć skromnie, po wejściu do wnętrza możemy obcować z architektonicznym bogactwem i mistyczną atmosferą tego miejsca. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Aten lub okolic.

DZIEŃ 9

Śniadanie. Zwiedzanie Aten. Nawiedzenie katolickiej katedry św. Dionizego Areopagity. Następnie zwiedzimy Muzeum Narodowe, gdzie zobaczymy m.in.: sztukę prehistoryczną – skarby Myken z domniemanego grobu Agamemnona, rzeźby greckie od VIII w. p.n.e. do IV w. p.n.e., posąg Posejdona z Artemizjonu. Obok Akropolu znajduje się wzgórze Aresa zwane Areopagiem, gdzie przemawiał św. Paweł do Ateńczyków. Spacer agorą grecką i rzymską oraz najstarszą dzielnicą Aten – Plaka. Zobaczymy parlament. W trakcie przejazdu na Peloponez – krótki postój przy Kanale Korynckim łączącym Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Obiadokolacja i nocleg w hotelu na Peloponezie.

DZIEŃ 10

Śniadanie, po którym przejazd do Epidauros. Zobaczymy słynny teatr – starożytną budowlę powstałą najprawdopodobniej ok. 330 r. p.n.e., widownia mieści tutaj ponad 14 tysięcy widzów. Ponadto zobaczymy ruiny sanktuarium boga medycyny starożytnych Greków – Asklepiosa oraz Muzeum Sztuki Lekarskiej, którego zbiory obejmują m.in. starożytne naczynia i instrumenty medyczne oraz świadectwa rzekomych uzdrowień. Następnie udamy się do Myken – kolebki jednej z najstarszych cywilizacji. Przejazd do Koryntu – tutejszy kompleks archeologiczny, stanowi najlepiej zachowany starożytny zespół miejski w Grecji. To właśnie to portowe miasto, podczas swojej podróży apostolskiej nawiedził św. Paweł. Tutaj nauczał, tu stanął przed sądem, a potem do założonej przez siebie gminy słał pełne troski i ojcowskich napomnień listy. Nawiedzimy miejsce, gdzie Apostoł przemawiał do Koryntian. Przejazd do Patry – obiadokolacja, po której zaokrętowanie na promie płynącym do Włoch. Przydział kajut, nocleg.

DZIEŃ 11

Śniadanie, po którym kontynuacja rejsu Morzem Adriatyckim. Możliwość korzystania z licznych atrakcji dostępnych na promie i wypoczynku. Podążający na północ prom stwarza niepowtarzalną okazję podziwiania i fotografowania z perspektywy morza wspaniałych widoków mijanych wysp oraz bezkresnych wód Adriatyku. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 12

Przyjście promu do Włoch. Wyokrętowanie. W trakcie przejazdu, postój na śniadanie. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

TERMIN: 4-15 lipca 2020

CENA: 3480 + 160  €

ZAPEWNIAMY:

• przejazd komfortowym autokarem

• 9 noclegów w hotelach **/***, pokoje 2-os. z łazienkami, oraz 2 noclegi na promie w kabinach 4-os.

• 11 śniadań, 11 obiadokolacji,

• opiekę i informację turystyczną pilota

• ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 10 000 € i NNW do 2000 €, do 10 000 zł w RP

• bilety wstępu i inne wydatki związane z realizacją programu

  • opłatę TFG

UWAGI:

• wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa we Mszach św.

• Niezbędny dokument – dowód lub paszport

• Program jest ramowy i może ulec zmianom