08 gru

POMORZE I KASZUBY

POMORZE I KASZUBY

PIELGRZYMKA AUTOKAROWA NAD BAŁTYK – 6 DNI

ŁĘCZYCA TUM PIAŚNICA SIANOWO KARTUZY SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY SŁUPSK –  HELKAWALWARIA WEJHEROWSKA GDAŃSK OLIWA PŁOCK

| TERMIN: 16.08 – 21.08.2022 r.

| CENA: 1 590 PLN/os.

| PROGRAM:

Dzień 1: ŁĘCZYCA, TUM

We wczesnych godzinach porannych spotykamy się w wyznaczonym miejscu, pakowanie bagaży i wyjazd w kierunku północnej Polski. Po drodze zatrzymamy się w Łęczycy, gdzie znajduje się zamek (zobaczymy z zewnątrz). Został on zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej w latach 1357-1365. Jest jednym z typowych architektonicznych założeń kazimierzowskich. Nie daleko Łęczycy znajduje się słynna Kolegiata w Tumie, to tak naprawdę łęczycka archikolegiata Najświętszej Marii Panny i Św. Aleksego, jedna z najpiękniejszych i najcenniejszych budowli romańskich w Polsce, a tym samym najważniejszy punkt Szlaku Romańskiego. Ciekawostką jest, że w marcu 1992 roku nasz papież Jan Paweł II podniósł kolegiatę
w Tumie do rangi archikolegiaty i kilka lat później sprowadzono tu z Gniezna relikwię Św. Wojciecha. Wieczorem przejazd do hotelu we Władysławowie. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2: Piaśnica SIANOWO KARTUZY

Rano po śniadaniu udamy się do Piaśnicy, stanowi największe, po KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu  w okresie II wojny światowej. Nazywana jest czasem „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”. Dalej droga naszego pielgrzymowania zawiedzie nas do Sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej. Sianowo jest celem licznych pielgrzymek i miejscem szczególnego kultu cudownej figurki Matki Bożej, ogłoszonej Królową Kaszub. Historia cudownej figury sięga średniowiecza. Jak głosi przekaz ludowy znaleziona została w noc świętojańską w zaroślach paproci przez dwoje zakochanych młodych ludzi, których rodzice nie zgadzali się na ślub, dlatego też Matka Boża z Sianowa nazywana jest również Patronką Młodzieży Przedślubnej. Istniejący kościół jest wybudowany w typowym dla tego regionu stylu szachulcowym, wzniesiony z drewnianych słupów i gliny malowanej na biało. Po południu dotrzemy do stolicy Kaszub – Kartuzy. Spacer po miasteczku, gdzie zobaczymy Kolegiatę Wniebowzięcia NMP zakonu Kartuzów z dachem przypominającym wieko trumny, zobaczymy też kościół po ewangelicki św. Kazimierza oraz piaskowcową rzeźbę Madonny. Na zakończenie wizyta w Muzeum Kaszubskim, które pokazuje specyfikę i odrębność kulturową mieszkańców tych ziem. Wieczorem powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 3: SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY – SŁUPSK

Rano śniadanie. W tym dniu podziwiać będziemy słynną Wydmę Łącką, znajdującą się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego między Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. Mierzy ona 30 metrów i wychodząc na nią będziemy mogli ujrzeć prawdziwy pustynny krajobraz. Po pełnym wrażeń spacerze przejedziemy do Słupska, zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Miasto może pochwalić się dużą liczbą zabytków i atrakcji. Wśród nich są m.in.: gotyckie bramy, jeden z najstarszych młynów w Polsce, muzeum na Zamku Książąt Pomorskich czy największa w Polsce kolekcja dzieł plastycznych Witkacego. Wieczorem powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 4: HEL­ WYPOCZYNEK NAD MORZEM

Rano śniadanie, udamy się na Półwysep Helski. Podejdziemy pod latarnię morską (wejście w własnym zakresie) – jedną z 17 latarni morskich nad polskim wybrzeżem o wysokości 39 metrów. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego w czasie dobrej pogody widoczny jest Gdańsk i część Półwyspu Helskiego. Z latarni udamy się na cypel idąc ulicą Wiejską, podziwiając po drodze charakterystyczne chaty rybackie, a spacerując w tej okolicy będziemy mogli zobaczyć pozostałości tzw. Rejonu Umocnionego Hel. Po zakończonym powrócimy do Władysławowa. Czas wolny na odpoczynek. Możliwość zorganizowana dla grupy rejsy statkiem po zatoce Gdańskiej (koszt około 60 PLN/os.). Wieczorem powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5: KALWARIA WEJHEROWSKA – GDAŃSK OLIWA

Rano po śniadaniu udamy się do Kalwarii Wejherowskie, czwartej w kolejności powstałej w czasie Rzeczpospolitej. Nawiedzimy kościół klasztorny pw. św. Anny ze słynącym z łaskami obrazem Matki Boskiej Wejherowskiej oraz kapliczki na szlaku. Następnie przejazd do Gdańska Oliwy, gdzie nawiedzimy Bazylikę Archidiecezjalną pod wezwaniem św. Trójcy Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda. To dawny kościół i klasztor cysterski znany na całym świecie ze swych osiemnastowiecznych Wielkich Organów. Po zakończeniu udamy się do hotelu na nocleg. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6: PŁOCK

Rano, po śniadaniu wykwaterujemy się i udamy w drogę powrotną do domu. Po drodze zatrzymamy się w Płocku. Tu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego spotkamy ślady św. siostry Faustyny, gdyż właśnie podczas pobytu w płockim zgromadzeniu miała ona wizję Jezusa, który kazał jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego. Następnie ruszymy w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w godzinach późnowieczornych.