06 sty

PIELGRZYMKA

MACEDONIA – GRECJA

KANION MATKA · SKOPJE · KALAMBAKA (METEORY) · ATENY · KANAŁ KORYNCKI · KORYNT · MYKENY  EPIDAUROS · OSSIOS LOUKAS · DELFY · SALONIKI · BELGRAD

PROGRAM RAMOWY 9 DNI

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników i wyjazd z Cholewianej Góry we wczesnych godzinach porannych. Przejazd przez Słowację, Węgry. Przejazd na obiadokolację i  nocleg na terenie Serbii.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Kanionu Matka – malownicze sztuczne jezioro z zaporą wodną na rzece Treska. Rejsem łodziami po jeziorze w obrębie kanionu rzeki połączony ze zwiedzaniem jaskini. Przejazd do Skopje. Przejazd do centrum miasta i zwiedzanie z przewodnikiem stolicy kraju: forteca Kale, Stara Carsija – dawny turecki bazar położony u stóp wzgórza z twierdzą Kale, to orientalna w charakterze plątanina uliczek z warsztatami, meczetami i łaźniami oraz zabytkowymi zajazdami, Cerkiew Św. Spasa z XVII, kamienny most z XV w, Dom Pamięci św. Matki Teresy – Albanki urodzonej w Skopje, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości, nowa część miasta ze słynnymi monumentalnymi pomnikami m.in. Aleksandra i Filipa Macedońskiego oraz Pomnik Matki. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Kalambaki. Znajduje się tu zespół zbudowanych w XIV w. klasztorów w Tesalii po wschodniej stronie Gór Pindos. Z dna doliny wyrastają pionowe potężne wieże skalne na wysokość do 650 m n.p.m., do których kiedyś można się było dostać jedynie za pomocą lin-siatek. Zwiedzimy dwa z sześciu czynnych, prawosławnych, średniowiecznych „wiszących klasztorów” klasztor męski – Wielkiego Meteora założony w 1336 roku przez św. Atanazego z pięknymi freskami i ikonostasem oraz klasztor żeński Agios Stefanos, założony w XIV wieku. Wizyta w pracowni tradycyjnego wyrobu ikon, gdzie poznamy proces ich powstawania. Możliwość zakupu ikon, jak i innych pamiątek greckich. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd do Aten. Nawiedzenie katolickiej katedry św. Dionizego Areopagity. Następnie zwiedzimy Muzeum Narodowe, gdzie zobaczymy m.in.: sztukę prehistoryczną – skarby Myken z domniemanego grobu Agamemnona, rzeźby greckie od VIII w.  p.n.e. do IV w. p.n.e., posąg Posejdona z Artemizjonu. Obok Akropolu znajduje się wzgórze Aresa zwane Areopagiem, gdzie przemawiał św. Paweł do Ateńczyków. Spacer agorą grecką i rzymską oraz najstarszą dzielnicą Aten – Plaka. Zobaczymy parlament. Obiadokolacja i nocleg w Atenach lub okolicy.

DZIEŃ 5               

Śniadanie. W drodze na Peloponez – krótki postój nad Kanałem Korynckim, łączącym Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Przejazd do Koryntu – zwiedzanie pozostałości doryckiej świątyni Apollina i ruin starożytnego miasta. Na zrekonstruowanej agorze zobaczymy marmurowe podium – bemę, z której przemawiał św. Paweł, tam tez prawdopodobnie prokonsul rzymski miał sądzić Apostoła. Następnie udamy się do Myken – kolebki jednej z najstarszych cywilizacji. Tu zwiedzimy Grobowce Kopułowe, Akropol Mykeński, Bramę Lwic i Muzeum Narodowe. Następnie udamy się do Epidauros, w którym zobaczymy antyczny amfiteatr z IV w., słynny na cały świat ze wspaniałej akustyki. Zwiedzimy również ruiny sanktuarium boga medycyny starożytnych Greków – Asklepiosa oraz muzeum sztuki lekarskiej, w którym zobaczymy narzędzia medyczne używane w starożytności. Przejazd na obiadokolację i nocleg  w okolice Loutraki.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Ossios Loukas. Nawiedzimy jeden z najwspanialszych zabytków średniowiecznej Grecji – klasztor św. Łukasza z pięknymi bizantyjskimi mozaikami z XI w. Chociaż na zewnątrz klasztor wygląda dosyć skromnie, po wejściu do wnętrza możemy obcować z architektonicznym bogactwem i mistyczną atmosferą tego miejsca. Przejazd do Delf, które uważane były przez starożytnych Greków za środek ziemi. Zobaczymy centrum kultu Apolla w Adytonie – mieście, w którym Pytie przepowiadały przyszłość. W muzeum podziwiać będziemy bezcenne dzieła świata antycznego. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Przejazd do Salonik. Zobaczymy Bazyliki św. Demetriusza – patrona miasta, a także Agia Sofia – jeden z najcenniejszych zabytków miasta, świątynię wybudowaną na wzór kościoła Mądrości Bożej z Konstantynopola. Ponadto obejrzymy rotundę, łuk Galeriusza – jeden z bardziej charakterystycznych zabytków Salonik, powstały około 305 roku, mający upamiętniać zwycięstwo Galeriusza nad Persami w 297 roku. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 8

Wczesne śniadanie. Przejazd do Belgradu. Ta wielka aglomeracja – sławny „Biały gród” jest jednym ze najstarszych i najciekawszych miast w Serbii. Objazd po mieście: zobaczymy m.in. katedrę Najświętszej Marii Panny, naddunajski bastion Kula Nebojsa, cerkiew św. Sawy – jedną z największych świątyń prawosławnych na świecie, budynek Parlamentu, Biały Dwór. Czas wolny przy jednej z najpiękniejszych ulic Belgradu – ulicy Kniazia Michała (Knez Mihailova), wypełnionej sklepami, straganami z pamiątkami i kawiarenkami. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Belgradu.

DZIEŃ 9

Śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

 

TERMIN:   01.07 – 09.07.2023

CENA:     

35 uczestników 40 45 50
3880 PLN + 200 EUR 3580 PLN + 200 EUR 3340 PLN + 200 EUR 3160 PLN + 200 EUR

ZAPEWNIAMY:

  • przejazd komfortowym autokarem
  • 8 noclegów w hotelach **/***, pokoje 2-os. z łazienkami,
  • 8 śniadań, 8 obiadokolacji,
  • opiekę i informację turystyczną pilota
  • ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15 000 zł, do 10 000 zł w RP
  • bilety wstępu i inne wydatki związane z realizacją programu,
  • opłatę TFG i TFP

UWAGI:

  • wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach św.
  • Niezbędny dokument – dowód lub paszport
  • Program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom