Pogorzałka

Na ulicy Pogorzałka znajduje się kilka przydrożnych krzyży i kapliczek:

1) Krzyż stoi przy leśnej drodze z Pogorzałki do Jeżowego. W tym miejscu po II wojnie 5światowej stał mały krzyż. Mieszkańcy Pogorzałki nie pamiętają czasu jego powstania. Po jego zniszczeniu, wybudowali duży metalowy krzyż. Mieszkańcy przekazują następującą historię: Pewnego dnia gospodarz jechał końmi z dzieckiem do chrztu i w drodze zgubił dziecko. Odnaleziona je pod tym krzyżem. Krzyżem opiekują się mieszkańcy Pogorzałki.

 

 

 

 

42) Krzyż – kapliczka w lesie przy drodze powiatowej Jata – Podlesie, koło przystanku, został zbudowany w 1985 roku przez myśliwych. Wykonany jest z drewna. Został zbudowany, żeby chronił myśliwych przed wypadkami, a ludzi którzy idą do lasu, żeby „prowadził” szczęśliwie w powrocie do domu. Opiekują się nim mieszkańcy Pogorzałki.

 

 

 

 

3) Krzyż stoi w Pogorzałce na skrzyżowaniu. Został posta3wiony w 1985 roku przez mieszkańców wioski, miedzy innymi przez Józefa Kołodzieja, Jana Chamota, Józefa Jańca i Józefa Szczęcha. Został zbudowany, aby było to miejsce na poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę, by chronić kierowców od wypadków.

 

 

 

 

 

24) Kapliczka w lesie koło posesji Mieczysława Piroga została ufundowana przez myśliwego z 30-letnim stażem łowieckim Stanisława Rodzenia w roku 30-lecia PZŁ-Polskiego Związku Łowieckiego w 2013 roku. Została zbudowana aby chronić myśliwych od złych wypadków, żeby przypominała myśliwym o obowiązku opiekowania się zwierzyną. Przy kapliczce każdego roku odprawiana jest msza św. w intencji myśliwych przez wstawiennictwo św. Huberta – Patrona myśliwych.

1

 

5) Krzyż stoi przy drodze powiatowej z Jaty do Podlesia na posesji. Został zbudowany po Zdjęcie0147drugiej wojnie światowej. Odnowił go Jan Fila. Dawniej święcono przy nim pokarmy w Wielka Sobotę.

 

 

 

 

 

6)  Figura Matki Bożej Niepokalanej stoi przed domem rodDSC_0001ziny Janiec. Została zbudowana na pamiątkę  oddania całej rodziny pod opiekę Matki Bożej, co stało się 6 września 2009 roku. Figurkę zbudowali  Lesław Winogrodzki,  Andrzej i Mateusz Janiec.