Młynarze

Krzyż przydrożny

Na skrzyżowaniu drogi prowadzącej do miejscowości Cholewiana Góra, na działce państwa Sobolewskich, mieszkańców ulicy Młynarze znajduje się krzyż przydrożny. Otwiera on rozjazd dróg z Jeżowego w kierunku Cholewiana Góra i Nowy Nart oraz Pogorzałka.

6Najstarsi mieszkańcy mówią, że krzyż w tym miejscu stał od zawsze. Nie udało się zdobyć informacji mówiącej, co było głównym powodem postawienia krzyża w tym miejscu. Prawdopodobnie, niegdyś jeszcze przed wojną stawiano krzyże na rozwidleniu dróg, powierzając opiece Bożej podróżujących, aby wędrujący mógł iść właściwą drogą. Jeszcze przed wojną był to krzyż drewniany. W czasie wojny górna część krzyża została uszkodzona. Krzyż odbudowano, jednak upływający czas dokonał jego zniszczenia. Nowy metalowy krzyż został postawiony w latach 70 XX wieku przez pana Władysława Drelicha. Na krzyżu znajduje wizerunek Jezusa ukrzyżowanego. Krzyż jest otoczony metalowym ogrodzeniem, ozdobiony zawsze pięknymi kwiatami. Wokół posadzono drzewka ozdobne. Obecnie o krzyż dbają mieszkańcy ulicy Młynarze.

Kapliczka

Figura MB Niepokalanej stoi przed domen państwa KoZdjęcie0195zak na ul. Młynarze. Została wybudowana w latach 80 XX wieku w podziękowaniu za opiekę i wybudowanie domu przez Wandę i Franciszka Kozaków. Sama figura została zakupiona i przekazana przez ks. Mieczysława Tomonia , proboszcza parafii Nowy Nart. Kapliczka została poświęcona przez ks. Eugeniusza Różańskiego.