Pirogi

Na ulicy Pirogi znajdują się trzy krzyże:

1)  Niewielka forkrzyżma kultu religijnego w formie krzyża, postawiona przy drodze, znajduje się na ulicy Pirogi, tuż przy posesji pana Jana Kołodzieja. Geneza powstania tego krzyża jest bardzo odległa i niezbyt jasna. Dokładnie nie wiadomo, kiedy powstała, przypuszczalnie pod koniec XIX wieku. Z uzyskanych informacji wiemy, iż początkowo w tym miejscu znajdowała się figurka wykonana z drewna, którą postawił pradziadek pana Jana Drelicha. Z upływem czasu figurka uległa zniszczeniu, a na jej miejsce postawiono drewniany krzyż. Jednak z czasem i ten krzyż uległ zniszczeniu. Dlatego też ksiądz proboszcz Marian Dul postanowił, aby wznieść na tym miejscu nowy metalowy krzyż i dokonał jego poświęcenia. Prawdopodobnie głównym powodem postawienia figurki był wyraz pragnienia obecności Boga wśród społeczności lokalnej oraz brak w tym okresie w miejscowości Cholewiana Góra kościoła. Figurka odgrywała ważną rolę w kształtowaniu pobożności mieszkańców i wokół niej kształtowało się życie religijne, aż do czasu postawienia w Cholewianej Górze świątyni w 1904 roku. W początkach powstania cała społeczność dbała o wspólne miejsce kultu, jakim był opisywany krzyż. Z czasem zapominano, jedynie rodzina Drelich, niegdyś mieszkająca obok krzyża zaopiekowała się nim, (teściowa pani Drelich zawsze przyozdabiała krzyż własnoręcznie robionymi kwiatami z bibuły). Dziś czyni to jej synowa, mimo że mieszka obecnie na ulicy Pielki, położonej dość daleko.

pir

2)  Historia Krzyża na ulicy Pirogi datowana jest na rok 1950, kiedy to rodzina Pirogów z Podlesia Kamieńskiego została poproszona przez matkę, aby po jej śmierci postawić figurę. A że pochodziła z Cholewianej Góry i jej córka za zgodą rodziny Kozdrowiczów wypełniła wolę matki i postawiła drewniany krzyż na ich polu . W 1997 roku krzyż uległ zniszczeniu. Najbliższa rodzina z Podlesia Kamieńskiego już wymarła, więc rodzina Kozdrowiczów postawiła nowy, metalowy krzyż, który obecnie stoi i którym się opiekuje.

 

 

53)  Krzyż przy zbiegu ulic Młynarze i Pirogi został wybudowany przed pierwszą wojną światową. Wybudował go Jan Miazgowicz na prośbę mieszkańców Cholewianej Góry. Krzyż był najpierw drewniany, gdy był stary i spróchniały został zburzony i wybudowano nowy. Został ogrodzony niskim betonowym płotkiem , wykonany jest z betonu, nie ma na nim żadnych napisów. Krzyż jest przystrojony sztucznimi kwiatami. Obecnie opieką nad krzyżem zajmują się państwo Miazgowiczowie.

4) Kapliczka MBfigura mat

Figura ta została zakupiona 15 lat temu w Leżajsku (rok 2000).  Franciszek Rurak, właściciel posesji, postawił przed swoim domem figurę Matki Boskiej jako wotum wdzięczności za powrót do zdrowia swojej żony.