05 mar

Jak dobrze przeżyć wielki post?

13 rad, jak dobrze przeżyć Wielki Post

znajdziesz je tutaj

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

piątek        24 marca 2023

godz. 15.00 – spotkanie dla Uczniów Szkoły Podstawowej

godz. 17.00 – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

Msza św. z nauką dla wszystkich

sobota       25 marca 2023

godz. 10.00 – wizyta u chorych w domach

godz. 15.00 – Msza św. z nauką dla chorych i starszych

godz. 17.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich

spotkanie z nauką dla młodzieży

niedziela   26 marca 2023

godz. 8.00 –   Msza św. z nauką dla wszystkich

godz. 11.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich

nauka dla ojców i mężczyzn

godz. 15.00 – nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym

nauka dla matek i kobiet

poniedziałek     27 marca 2023

godz. 10.30 – 12.00 – Spowiedź św.

godz.  14.45 – spotkanie dla Uczniów Szkoły Podstawowej

godz.  15.30 – 17.00 – Spowiedź św.

godz.  17.00 – Msza św.  na  zakończenie rekolekcji

06 sty

PIELGRZYMKA

MACEDONIA – GRECJA

KANION MATKA · SKOPJE · KALAMBAKA (METEORY) · ATENY · KANAŁ KORYNCKI · KORYNT · MYKENY  EPIDAUROS · OSSIOS LOUKAS · DELFY · SALONIKI · BELGRAD

PROGRAM RAMOWY 9 DNI

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników i wyjazd z Cholewianej Góry we wczesnych godzinach porannych. Przejazd przez Słowację, Węgry. Przejazd na obiadokolację i  nocleg na terenie Serbii.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Kanionu Matka – malownicze sztuczne jezioro z zaporą wodną na rzece Treska. Rejsem łodziami po jeziorze w obrębie kanionu rzeki połączony ze zwiedzaniem jaskini. Przejazd do Skopje. Przejazd do centrum miasta i zwiedzanie z przewodnikiem stolicy kraju: forteca Kale, Stara Carsija – dawny turecki bazar położony u stóp wzgórza z twierdzą Kale, to orientalna w charakterze plątanina uliczek z warsztatami, meczetami i łaźniami oraz zabytkowymi zajazdami, Cerkiew Św. Spasa z XVII, kamienny most z XV w, Dom Pamięci św. Matki Teresy – Albanki urodzonej w Skopje, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości, nowa część miasta ze słynnymi monumentalnymi pomnikami m.in. Aleksandra i Filipa Macedońskiego oraz Pomnik Matki. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Kalambaki. Znajduje się tu zespół zbudowanych w XIV w. klasztorów w Tesalii po wschodniej stronie Gór Pindos. Z dna doliny wyrastają pionowe potężne wieże skalne na wysokość do 650 m n.p.m., do których kiedyś można się było dostać jedynie za pomocą lin-siatek. Zwiedzimy dwa z sześciu czynnych, prawosławnych, średniowiecznych „wiszących klasztorów” klasztor męski – Wielkiego Meteora założony w 1336 roku przez św. Atanazego z pięknymi freskami i ikonostasem oraz klasztor żeński Agios Stefanos, założony w XIV wieku. Wizyta w pracowni tradycyjnego wyrobu ikon, gdzie poznamy proces ich powstawania. Możliwość zakupu ikon, jak i innych pamiątek greckich. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd do Aten. Nawiedzenie katolickiej katedry św. Dionizego Areopagity. Następnie zwiedzimy Muzeum Narodowe, gdzie zobaczymy m.in.: sztukę prehistoryczną – skarby Myken z domniemanego grobu Agamemnona, rzeźby greckie od VIII w.  p.n.e. do IV w. p.n.e., posąg Posejdona z Artemizjonu. Obok Akropolu znajduje się wzgórze Aresa zwane Areopagiem, gdzie przemawiał św. Paweł do Ateńczyków. Spacer agorą grecką i rzymską oraz najstarszą dzielnicą Aten – Plaka. Zobaczymy parlament. Obiadokolacja i nocleg w Atenach lub okolicy.

DZIEŃ 5               

Śniadanie. W drodze na Peloponez – krótki postój nad Kanałem Korynckim, łączącym Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Przejazd do Koryntu – zwiedzanie pozostałości doryckiej świątyni Apollina i ruin starożytnego miasta. Na zrekonstruowanej agorze zobaczymy marmurowe podium – bemę, z której przemawiał św. Paweł, tam tez prawdopodobnie prokonsul rzymski miał sądzić Apostoła. Następnie udamy się do Myken – kolebki jednej z najstarszych cywilizacji. Tu zwiedzimy Grobowce Kopułowe, Akropol Mykeński, Bramę Lwic i Muzeum Narodowe. Następnie udamy się do Epidauros, w którym zobaczymy antyczny amfiteatr z IV w., słynny na cały świat ze wspaniałej akustyki. Zwiedzimy również ruiny sanktuarium boga medycyny starożytnych Greków – Asklepiosa oraz muzeum sztuki lekarskiej, w którym zobaczymy narzędzia medyczne używane w starożytności. Przejazd na obiadokolację i nocleg  w okolice Loutraki.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Ossios Loukas. Nawiedzimy jeden z najwspanialszych zabytków średniowiecznej Grecji – klasztor św. Łukasza z pięknymi bizantyjskimi mozaikami z XI w. Chociaż na zewnątrz klasztor wygląda dosyć skromnie, po wejściu do wnętrza możemy obcować z architektonicznym bogactwem i mistyczną atmosferą tego miejsca. Przejazd do Delf, które uważane były przez starożytnych Greków za środek ziemi. Zobaczymy centrum kultu Apolla w Adytonie – mieście, w którym Pytie przepowiadały przyszłość. W muzeum podziwiać będziemy bezcenne dzieła świata antycznego. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Przejazd do Salonik. Zobaczymy Bazyliki św. Demetriusza – patrona miasta, a także Agia Sofia – jeden z najcenniejszych zabytków miasta, świątynię wybudowaną na wzór kościoła Mądrości Bożej z Konstantynopola. Ponadto obejrzymy rotundę, łuk Galeriusza – jeden z bardziej charakterystycznych zabytków Salonik, powstały około 305 roku, mający upamiętniać zwycięstwo Galeriusza nad Persami w 297 roku. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 8

Wczesne śniadanie. Przejazd do Belgradu. Ta wielka aglomeracja – sławny „Biały gród” jest jednym ze najstarszych i najciekawszych miast w Serbii. Objazd po mieście: zobaczymy m.in. katedrę Najświętszej Marii Panny, naddunajski bastion Kula Nebojsa, cerkiew św. Sawy – jedną z największych świątyń prawosławnych na świecie, budynek Parlamentu, Biały Dwór. Czas wolny przy jednej z najpiękniejszych ulic Belgradu – ulicy Kniazia Michała (Knez Mihailova), wypełnionej sklepami, straganami z pamiątkami i kawiarenkami. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Belgradu.

DZIEŃ 9

Śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

 

TERMIN:   01.07 – 09.07.2023

CENA:     

35 uczestników 40 45 50
3880 PLN + 200 EUR 3580 PLN + 200 EUR 3340 PLN + 200 EUR 3160 PLN + 200 EUR

ZAPEWNIAMY:

  • przejazd komfortowym autokarem
  • 8 noclegów w hotelach **/***, pokoje 2-os. z łazienkami,
  • 8 śniadań, 8 obiadokolacji,
  • opiekę i informację turystyczną pilota
  • ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15 000 zł, do 10 000 zł w RP
  • bilety wstępu i inne wydatki związane z realizacją programu,
  • opłatę TFG i TFP

UWAGI:

  • wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach św.
  • Niezbędny dokument – dowód lub paszport
  • Program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
23 gru

NARODZENIE PAŃSKIE

To właśnie tego wieczoru,
gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
w serca złamane i smutne
po cichu wstępuje otucha.

To właśnie tego wieczoru
zło ze wstydu umiera,
widząc, jak silna i piękna
jest Miłość, gdy pięści rozwiera.

To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku.

Emilia Waśniowska

05 cze

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jest to jedno z najstarszych i największych świąt w Kościele. Duch Święty uzdalnia nas swoim darami do kontynuowania w świecie misji Jezusa Chrystusa – powiedział PAP abp Tadeusz Wojda SAC.

Hierarcha zaznaczył, że Jezus uczy także miłości i prowadzi do pojednania.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to jedno z najstarszych i największych świąt obchodzonych już w czasach apostolskich, nazywana popularnie Pięćdziesiątnicą. Upamiętnia ono wydarzenie, które miało miejsce w Jerozolimie 50 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, czyli po święcie Paschy i 10 dni po Wniebowstąpieniu Pana.

Katechizm Kościoła Katolickiego wskazuje, że Duch Święty jest „jedną z osób Trójcy Świętej, współistotny Ojcu i Synowi i +z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę+”.

Wyjaśnia, że pojęcie +Duch+ jest tłumaczeniem hebrajskiego słowa +Ruah+, które przede wszystkim oznacza tchnienie, powietrze, wiatr. Jezus posługuje się obrazem wiatru, aby zasugerować Nikodemowi transcendentną nowość Tego, który jest w sposób osobowy Tchnieniem Boga, Duchem Bożym. Z drugiej strony, Duch i Święty to przymioty Boże wspólne Trzem Osobom Boskim”.

Jak podkreśla abp Wojda – „Duch Święty uzdalnia nas żebyśmy kontynuowali misję Jezusa Chrystusa”.

Na przykładzie życia samych apostołów wiemy, że bez Ducha Świętego, człowiek nie jest w stanie być ani świadkiem Zbawiciela, ani pójść na krańce świata, aby głosić Ewangelię, do czego Jezus wezwał w dniu Wniebowstąpienia. Dopiero moc Ducha Świętego na tyle uzdolniła apostołów, że wyszli z Wieczernika i podjęli misję w całym świecie oddając za nią swoje życia za wyjątkiem najmłodszego z uczniów św. Jana Ewangelisty. To pokazuje, że my również potrzebujemy Ducha Świętego, żeby z odwagą w każdej sytuacji – w porę i nie w porę – dawać świadectwo wierze i ją przekazywać innym

— powiedział metropolita gdański.

Zaznaczył, że Duch Święty nieustannie towarzyszy człowiekowi udzielając mu swoich darów.

Dzięki nim chrześcijanin jest w stanie nie tylko wyznawać wiarę, ale także zrozumieć sensu Dobrej Nowiny czy modlić się. Św. Paweł Apostoł w liście do Koryntian napisał, że +nikt… nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus+, a w liście do Rzymian dodał, że +Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami+

— zwrócił uwagę ordynariusz gdański.

Sakrament bierzmowania

Abp Wojda powiedział, że bierzmowanie jest czasem szczególnego otwarcia się na Ducha Świętego. Zwrócił uwagę, że także przed rozpoczęciem działalności publicznej w czasie chrztu nad Jordanem, na Jezusa „zstąpił Duch Święty w postaci gołębicy i spoczął na Nim”.

Podkreślił, że „nie wolno traktować sakramentów, w tym także bierzmowania – jako czarodziejskiej różdżki, która wszystko w człowieku zmieni”.

Młoda osoba może przyjąć dary Ducha Świętego, ale zamknąć się na nie i nie współpracować z łaską, czyli obrazowo mówiąc – nie rozpakować otrzymanego prezentu. W życiu takiego człowieka nic się nie zmieni. Duch Święty nie będzie działał wbrew ludzkiej woli

— wyjaśnił hierarcha.

Zaznaczył, że Duch Święty prowadzi człowieka przede wszystkim do zbawienia, a Jego drogi są niekiedy dla nas niezrozumiałe.

W księdze proroka Izajasza czytamy: +myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami+

— powiedział abp Wojda.

Wskazując na przykłady takich świętych jak Franciszek z Asyżu, Augustyn, czy brat Karol de Foucauld, powiedział, że „niektórzy ludzie po wielu latach zmieniają swoją postawę, otwierając się na otrzymane dary”.

Skoro Bóg daje człowiekowi szanse i czas, to nie nam jest ich oceniać. Historia życia każdego człowiek jest inna. W każdej chwili z osoby obojętnej religijnie człowiek może stać się świętym

— zwrócił uwagę abp Wojda. Jak zaznaczył – „Działania Ducha Świętego nie jesteśmy w stanie ani ograniczyć, ani zrozumieć”.

Przypomniał, że „Kościół mówi o siedmiu darach Ducha Świętego wymieniając wśród nich: mądrość, rozum, radę, męstwo, umiejętność, pobożność, bojaźń Bożą”.

Wyróżnia także owoce Ducha Świętego. W liście do Galatów św. Paweł Apostoł mówi o miłości, pokoju, cierpliwości, uprzejmości, dobroci, wierności, łagodności, wstrzemięźliwości

— powiedział metropolita gdański.

Zaznaczył, że Duch Święty udziela także ludziom i wspólnotom charyzmatów.

Są one dane do budowania wspólnoty Kościoła, czyli dla dobra wspólnego. Służą one do realizacji bardzo konkretnej misji np. charyzmaty słowa, wiedzy, proroctwa, zachęcania, czy rządzenia

— wyjaśnił.

Rozkwit wspólnot charyzmatycznych

Po soborze watykańskim II w Kościele katolickim obserwujemy rozkwit wspólnot charyzmatycznych. Wśród nich jedną z najliczniejszych w Polsce jest Katolicka Odnowa w Duchu Świętym oraz założony przez ks. Franciszka Blachnickiego „Ruch Światło-Życie”.

W ocenie abp Wojdy – wspólnoty charyzmatycznej są wielkim darem dla całej w wspólnoty Kościoła, bo sprawiają, że nie jest on skostniały, ale otwarty na nowe wzywania.

Świat cały czas się zmienia. Ducha Święty powołuje nowe wspólnoty, które są konkretną odpowiedzią na znaki czasu. Ich członkowie docierają w nowej rzeczywistości do człowieka, aby miał szansę odkryć przesłanie Ewangelii

— powiedział metropolita gdański.

Przypomniał, że „Jezus mówił apostołom: +gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”.

Jeśli gromadzimy się, jako wspólnota Kościoła, aby razem się modlić, rozmawiać, słuchać siebie, wówczas możemy być pewni także obecności Ducha Świętego

— powiedział hierarcha.

Wyjaśnił, że Ducha Święty działa we wnętrzu człowieka poprzez jego sumienie.

Może np. sugerować coś, co po ludzku wydaje się zupełnie niezrozumiałe a po jakimś czasie okazuje się prawdziwe, potrzebne czy wręcz niezbędne

— powiedział duchowny. Zaznaczył, że jeśli człowiek wzywa Ducha Świętego może być pewny, że On zawsze odpowie.

Jeśli modlimy się np. o pokój na Ukrainie, to modlimy się, żeby Ducha Święty wpłynął na serce ludzi, którzy cierpią wskutek wojny oraz tych, którzy ją wywołali

— powiedział abp Wojda.

Mówiąc o owocach działania Ducha Świętego wskazał na postawę polskiego społeczeństwa wobec Ukraińców.

To, co pokazaliśmy, jako społeczeństwo w momencie wybuchu wojny w Ukrainie, to jest najpiękniejsze oblicze chrześcijańskiej wiary i najwyższej klasy przykład miłości drugiego człowieka, otwarcia na jego potrzeby, przyjęcia go

— wyznał abp Wojda.

W ocenia metropolity gdańskiego wśród wyznań, które stają dziś przed Kościołem w Polsce jest kontynuacja pomocy uchodźcom z Ukrainy, znalezienie sposobów dotarcia do drugiego człowieka z przesłaniem Ewangelii, formacja chrześcijańskich elit w kraju, znalezienia dróg do tych, którzy utracili wiarę, oraz bycie wiarygodnym.

Aby znaleźć odpowiedzi potrzeba dziś szczególnego wołania przez ochrzczonych o dary Ducha Świętego

— wskazał abp Wojda.

W pierwszych wiekach w wigilię tego święta udzielano chrztu katechumenom.

Za pobożne, publiczne odmówienie całego hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” w uroczystość Zesłania Ducha Świętego wierni mogą dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami. Jest to modlitwa sięgająca wczesnego średniowiecza autorstwa Hrabanusa Maurusa – frankońskiego mnicha benedyktyńskiego z VII wieku, który był teologiem, poetą, encyklopedystą, pisarzem wojskowym i arcybiskupem Moguncji we wschodniej Francji.

Pięćdziesiątnica kończy w Kościele katolickim czas wielkanocny, podczas którego w liturgii używa się białego koloru szat.

tekst za: wpolityce.pl

16 kwi

ŚWIĘTA ZMARTWYCHWSTANIA

Sercami waszymi niech rządzi Chrystusowy pokój, słowo Chrystusa niech w was przebywa z całym swym bogactwem” /Kol 3, 15/.

Życzę, aby czas świętowania zmartwychwstania Jezusa był dla Was umocnieniem wiary, nadziei i miłości. Bądźcie świadkami Chrystusowego zwycięstwa przebaczenia i miłości.